Turizm Bölgesi Çalışmalarmız

Turizm Bölgesi Çalışmalarmız

Başvurumuz sonucu Turizm Bakanlığından gönderilen heyet ilçemizde incelemelerde bulunmuş ve turizm potansiyelimiz ile ilgili görüşlerini ilgili bakanlığa sunmuştur. Bu görüşler doğrultusunda Bakanlar Kurulu’nun 26.07.2010 tarih ve 2010/647 sayılı Resmi gazetede yayınlanan kararı ile ilçemiz Ayvacık Turizm Bölgesi ilan edilmiştir. Bu kararla ilçemize gelen yatırımlar ve hükümetimizin yaptığı ödenekler artış göstermiştir.

SAMSUN’UN BOĞAZI ‘’ SAKLI CENNET’’ TÜRKİYEYE TANITILIYOR
Sahip olduğu fiziksel ve coğrafi özellikleri, eşsiz doğal güzelliği ile adeta cennetten bir köşe olan ilçemizin, bunca zaman anlaşılamayan, anlaşılması yönünde hiçbir çalışma yapılmayan değerini, bütün Türkiye’ye göstermek için kolları sıvadık.  “Saklı cennet” sloganıyla çıktığımız bu yolda, ilçemizin dünyanın en güzel, en yaşanılır yerlerinden biri olduğunu mümkün olduğu kadar fazla kitleye duyurarak, hakettiği değeri bulmasını sağladık.

Belediyemizin olağanüstü çalışmaları sonucu Türkiye’nin nadir ekolojik turizm bölgeleri arasına giren Ayvacık’ın, bu proje ile  turizm sektörü geleceğine çok büyük katkılar sağlanmıştır. Belediyemiz olarak  ilçemiz için büyük bir milat olan bu proje kapsamında turizm potansiyelimizi ortaya çıkaran daha pek çok çalışmayı vakit kaybetmeden halkımızın hizmetine sunduk.

DOĞA VE SU SPORLARI YAPMAK İÇİN GEREKLİ ALTYAPIYI SAĞLIYORUZ
İlçemiz, Suat Uğurlu Baraj Gölü kıyısında  ve Hasan Uğurlu Baraj Gölü kuzeyinde yer alması nedeniyle önemli bir turizm cazibe merkezidir. Fiziksel ve coğrafi özellikleri itibariyle pek çok su sporuna uygun olduğu gibi dağcılık turizmi için de son derece elverişlidir.Su sporlarından ,Kano Kürek yarışları için baraj gölümüz oldukça uygundur.Baraj gölümüz üzerinde su sporları yapmak için gerekli olan altyapı için belediye olarak girişimlerimiz göreve geldiğimiz ilk günden itibaren başlamış olup, Orhangazi Mahallesi sahiline su sporları merkezi inşa ettik.

Doğa sporlarından, yamaç paraşütü, dağ yürüyüşleri, of-road safari turları gibi faaliyetler İlçemizde son derece canlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Doğa tutkunları için doğa ve su sporlarının tamamının yapılabildiği tek bölge olmasından dolayı potansiyel ziyaretçiler tarafından keşfedilmektedir.

Bu Duruma Ait Diğer Projeler