Görülmesi Gerekenler

1 yıl önce
Görülmesi Gerekenler
 • Suat Uğurlu Baraj Gölü

  1 yıl önce

      Ayvacık Karadeniz’in doğal güzelliklerinin bir arada toplandığı gelinip görülecek ve muazzam güzelliğine hayran kalınacak canik dağlarının kuzey eteklerinde yeşil ırmak baraj gölü kenarında kurulan Samsun’un küçük ama şirin bir ilçesidir.

      Yorgunluk ve stresinizi atmak için baktığınızda aktıkça insana huzur veren yeşil ırmağı, sesiyle doğal konserler sunan şelaleleri ile dinlenebileceğiniz yeşilin her tonunu barındıran cennetten bir köşe sunan âşık olabileceğiniz saklı bir cennettir.

 • Turizm Yazısı

  1 yıl önce

       Turizm Bölgesi olmamız sebebiyle İlçemizi sembolize edecek içinde Turizm Bölgesi Lalesini ve kırmızı bir kalp şeklini anımsatan Ayvacık yazısını İlçemiz Orhangazi Mahallesi Sağ sahile monte edildi. Keyf-i Seyyah Evimizin hemen yan tarafına monte edilen Ayvacık yazısı gelen misafirlerimizin ilgi noktası konumundadır.

 • Kirazlık Adasııı

  1 yıl önce

       Eski adı zevgar adası olarak bilinen kirazlık adası 1975-1981 yılında yapılan Suat uğurlu barajı sularının bölgeyi kaplaması sonu oluşan bir adadır. Göller içinde tek ada olma özeliği taşıyan Kirazlık Adası eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yaparak ilçemize gelen turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

 • Cennet Şelalelerii

  1 yıl önce
 • İskeleler

  1 yıl önce

  Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlçemiz Orhangazi Mahallesi Sol Sahile, Suat Uğurlu Baraj gölüne ‘’Samsun’um 2’’ gemisinin yolcu indirip bindirebilmesine olanak sağlayan gemi iskelesi yapılmıştır.

  İlçemize gelip panoramik göl turları yapmak isteyen misafirlerimiz bu iskeleyi kullanarak gemiye binmektedir. Büyükşehir Belediyemiz ayrıca Orhangazi Mahallesi Sağ Sahile ve Terce Deresi mevkindeki 15 Temmuz Demokrasi Parkı alanınada İskele yapmıştır. Sahil Gezinti Yolu Projesi kapsamında Eyüp Sultan Mahallesi sahile yapılan park alanına balık tutma iskeleleri ve seyir terasları yapılmıştır.

 • Samsunum 2 Gemisii

  1 yıl önce

  Büyükşehir Belediyemizin tarafından  ilçemiz turizmine yönelik 100 kişilik taşıma kapasitesi bulunan Samsunum 2 Gemisi  Eynel köprüsü ile kirazlık adası arasında panoramik gezi turları için Suat Uğurlu Baraj Gölüne indirilmiş ve İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerimiz için faaliyettedir. 

 • Tarihi Ahşap Camiilerr

  1 yıl önce
 • Barajlarr

  1 yıl önce
 • Eynel Köprüsüü

  1 yıl önce

  Türkiye'de KÖYDES projelerinin ilki olan Eynel Köprüsü’nün yapımına 27 Kasım 2007 tarihinde başlandı.KÖYDES projeleri içerisinde en büyük bütçeye sahip Eynel Köprüsü, Türk Mimarlarının ve Türk Mühendislerinin ortak bir çalışması ile yapılmıştır.. Türkiye`de kırsal kalkınma projeleri içerisinde tek kalemde yapılan en büyük bütçeli proje olma özelliğine sahip Eynel Köprüsü, estetik görünümü ve ışıklandırılması ile ilçe turizmine ayrı bir renk katmıştır. Köprü çelik konseksiyon üzerine oturtulmuş. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki köprüye, önce beton ardından da araçların kaymaması için özel malzemeli asfalt dökülmüştür. Köprü kot farkı gereğince yüzde 5 eğimli yapılmıştır. Samsun İl özel İdaresi Yönetiminde, Samsun-Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007 yılı içinde ihale edilen Suat Uğurlu baraj sularının ayırmış bulunduğu köylere ulaşımı sağlamak üzere baraj göleti üzerinde inşa edilen Samsun Ayvacık Eynel Köprüsü ile ilgili yaklaşık veriler aşağıdaki gibidir.

  Toplam Boyu: Yaklaşık 336 m . Orta Açıklığı: Minimum 168 m (iki orta ayak arası mesafe)
  Taşıyıcı Sistemi: çelik Araç Yolu Eni: Araç trafiği için bir gidiş bir geliş olmak üzere toplam 8 m . Yaya Yolu Eni: Her iki tarafta 2.00 m olmak üzere toplam 4 m . Toplam Köprü Eni: Araç ve yaya trafiğini kapsayacak şekilde net 12 m . Köprü Taşıt Yükü: H20-S16 araç geçişine uygun.

  “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” konulu 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda Ayvacık Eynel köprüsü jüri özel ödülüne layık görüldü.