Tarihi Yerler

 • Tahta Camiler
 • Tarihi Değirmen
 • Kızlar Kalesi
 • BELEDİYE YAYINLARI

  Kızlar Kalesi

  Geri

        İlçemizde tarih boyunca güçlü kadın modelleri adından sıkça söz ettirmiştir. Çamlıkale mahallemizde bulunan Kızlar Kalesi bunun en önemli göstergesidir. Kızlar kalesi amazonların izinde kültür- turizm destinasyonunu tamamlayıcı bir niteliktedir. Kervan ve yayla yolları güzergahında olması, Yeşilırmak’a hakim bir noktada olması gibi özellikler kızlar kalesini bir destinasyon alanı adayı yapmaktadır. Demir çağı ( M.Ö 1200-500) dan itibaren iskan gören amazonlar ile özleştirilen kızlar kalesi barındığı arkeolojik veriler ile bölge tarihine ışık tutmaktadır. Koruma altına aldığımız kızlar kalesi Efsaneye göre 2000 yıl önce çamlıkale mahallesinde yaşayan 2  kız kardeşin yaşadığı bir kale olarak bilinmektedir. Adını buradan alan ve her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan kızlar kalesi ilçemiz turizminde önemli bir pay sahibidir.

  KIZLAR KALESİ HİKAYESİ

  Yaklaşık 2000 yıl önce ilçemiz Çamlıkale köyünde iki tane kız varmış ve bu kızlar bir kalede yaşarlarmış. Bu kızlarımızın sahibi olduğu yaklaşık 3 bin tane koyun ve keçileri varmış. Koyunlar ve keçiler yaylada tutuluyor oralarda besleniyormuş. Keçi ve koyunlardan sağılan sütler yaklaşık 2km boyunca uzanan ve yer altına gömülmüş taş oluklara sağılır ve bu oluklar vasıtasıyla kızlar kalesine kadar sütler ulaştırılırmış.

  O zamanlarda dağlarda eşkıya çeteleri köylülere korku salarmış. Bir gün bu eşkıya çeteleri bu kızların sahibi olduğu koyun sürüsünü yağmalamak için saldırırlar ve sürüyü korumak için çeteye saldıran çoban köpeğini yakalayıp boğazını keserler, tekelerden birinin boynundaki zilin ipiyle de çobanın elini bağlarlar.

  Çoban eşkıyalara nasıl olsa yakaladınız beni son kez kavalımı çalayım hem de zaman geçirmiş oluruz diyerek kavalını eline alır ve kavalıyla kaledeki kızlara şu mesajı geçer: ‘’ Kara kancık kanlar kustu(çobanın dişi olan köpeği), Ger tekenin ipi kolumu kesti, Zahle-Zahide boğazkesen kalesini kesin’’ diyerek karşıda Erbaa tarafında olan Boğazkesen kalesine doğru sürünün ve kendisinin götürüleceğini söyler. Bunu duyan Zahle ile Zahide hemen atlarına bindikleri gibi kaleye doğru yola çıkarlar ve eşkıyalara yetişip savaşarak sürüyü ve çobanı ellerinden alırlar.

  Diğer Fotoğraflar  BENZER Tarihi Yerler