HABER KATEGORİLERİ

 • Kurumsal Haberler
 • Genel Haberler
 • Ziyaretler
 • Yatırımlar
 • Çevre
 • Kültür Sanat
 • Eğitim
 • Spor
 • Ayvacık’da Oksijen Yürüyüşü Dolu Dolu Geçti

  23/06/2014

  İlçemizde düzenlenen oksijen yürüyüşü renkli anlara sahne oldu. 

  Kaymakamlığımız Proje Ekibi ve Belediyemiz tarafından organize edilen Yeşilpınar Şelalesi Oksijen Yürüyüşü geniş katılımla gerçekleştirildi. Yürüyüşe Kaymakamımız Can Kazım Kuruca, Belediye Başkanımız Mustafa Belur,Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kızılkan, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, Ayvacık Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Halil Kalaycı ile çok sayıda kamu personeli ve vatandaş da katıldı. İlçeye bağlı Yeşilpınar mahallesine bir saatlik araç yolculuğu ile ulaşan doğaseverler daha sonra dere yatağından 45 dakika boyunca orta zorluktaki parkuru kat etti. Yürüyüş organizasyonuna destek veren Belediyemiz ve  Ayvacık Turizm Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneği (AYTUDER) gönüllüleri de güzergah boyunca kontrol noktaları oluşturarak tırmanışçılara yardım etti.

  Yeşilpınar mahallesi sakinlerinin rehberliğinde gerçekleşen yürüyüş renkli anlara sahne oldu. Halatlara tutunup otantik merdivenlere tırmanarak gerçekleşen yürüyüş yer yer dere içerisinde devam etti. Yüzün üzerindeki doğasever Yeşilpınar Şelalesi’ne ulaştığında ise hiç beklenmedik bir şey oldu. Aniden dolu yağışı başladı. 15 dakika süren dolu yağışı yürüyüşü tam bir eğlenceye dönüştürdü. Doğaseverler  yağan doluyla birlikte Emrullah Uzun’un çaldığı kemençe eşliğinde şarkılar söyleyip unutulmaz bir gün yaşadı.

  Kurum olarak on kişinin eşleri ile birlikte yürüyüşe katıldığını belirten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri  Mevlüt Özen “Parkurun orta seviyede zorluk düzeyine sahip olmasına rağmen katılımcıların tamamı zevkle tırmanış yaptı. Ayvacık el değmemiş doğası ile görülmeye değer. Bu gün gerçekleştirilen yürüyüşte unutulmaz anlar yaşadık. Özellikle dolu yağışı bu yürüyüşe renk kattı. Ayvacık Samsun için değerlendirmemiz gereken önemli bir turizm potansiyelimiz.” Şeklinde konuştu.

   Oksijen yürüyüşünün geniş katılımla gerçekleştiğini belirten Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca “Tırmanış güzergahında iyileştirmeler gerçekleştirdik. İlerleyen dönemde iki ayrı rotadan ulaşılmasını sağlama adına çalışma başlattık. Bunlardan biri basit rota olacak ve her yaş grubunun kolayca şelaleye erişeceği bir güzergah olacak. Diğeri ise bu gün kullanılan biraz daha maceracılara hitap eden orta zorluktaki rota olacak. Ayvacık doğa turizmi adına ne denli potansiyel taşıdığını hep beraber canlı canlı yaşadık. İlerleyen dönemlerde Ayvacık’ın doğasındaki saklı cennetleri keşfetmeye devam edeceğiz. Bizleri ağırlayan ve güzergah boyunca yardımcı olan Yeşilpınar muhtarımız ve mahalle halkımıza da ayrıca teşekkür ediyorum”  şeklinde konuştu. Yürüyüş için Kaymakam Can Kazım Kuruca’ya teşekkür eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Yüksel Ünal da “Bu yürüyüş güneşli günde her zaman yapılırdı ama dolu altında çok nadir yaşanılırdı. İnanılmaz zevk aldığımız keyifli bir günün altına imzanızı attınız” diyerek duyduğu mutluluğu belirtti.

  İlçenin doğa turizmini gün yüzüne çıkarmak için ciddi projelere imza attıklarını belirten Belediye Başkanımız Mustafa Belur “Ayvacık bizim Saklı Cennet’imiz. Bu cenneti tanıtmak adına ciddi projeler yürüttük ve ilerleyen dönemde de büyük projelere imza atacağız. Önceliğimiz altyapı eksikliklerini gidermek. Zaten doğal mekanlar anlamında ciddi bir potansiyelimiz var. Bu gün gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile de doğru yolda olduğumuzu bir kez daha gördük. El değmemiş doğanın içerisinde unutulmaz bir gün yaşadık. Hep beraber göreceğiz ki Ayvacık Samsun’un turizm lokomotifi olacak.” şeklinde konuştu.

  Benzer Haberler